info@mihanplangroup.com
021-44660422

رتبه الکسا – همه آن چیزی که باید درباره آن بدانید

رتبه الکسا

همه افراد میخواهند رتبه ی خوبی را در گوگل کسب نمایند .

علاوه بر آن ، بیشتر افراد بر اساس رتبه هر وب سایت در گوگل متوجه می شوند که آن وب سایت موفق است یا خیر . اما معیار دیگری نیز وجود دارد که اکثر اشخاص یا آن را نادیده می گیرند و یا اطلاعات کافی درباره ی آن ندارند و آن رتبه الکسا ست .

شناخت و درک رتبه ی الکسای وب سایت ، به شما در راستای بهبود سایت و بازدید بیشتر کمک می کند . در این مقاله قصد داریم به طور کامل به رتبه الکسا و موارد مرتبط با آن بپردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

رتبه ی الکسا در یک نگاه

الکسا یک سیستم رتبه بندی جهانی ست که میلیون ها وب سایت را به ترتیب محبوبیت شان رتبه بندی می کند. این رتبه به وسیله ی بررسی میانگین بازدیدکنندگان منحصر به فرد روزانه و تعداد بازدید صفحات برای یک وب سایت مشخص در طول 3 ماه گذشته محاسبه می گردد .

در این مقاله شما هر آنچه در مورد رتبه الکسا وجود دارند اعم از نحوه محاسبه ، نحوه بهبود آن و … را خواهید آموخت .

نگاهی به تاریخچه

الکسا در سال 1996 تاسیس شد . یک شرکت تابعه از amazon.com و مستقر در کالیفرنیا است ( در سال 1999 توسط آمازون خریداری شد ) که متخصص در ارائه اطلاعات ترافیکی وب که از طریق ابزار های خود جمع آوری می کند ، می باشد . ویژگی ای که احتمالا برای آن بیشتر شناخته شده است رتبه ی الکساست .

در ادامه به طور کامل به این ابزار ها و چگونگی عملکرد الکسا و محاسبه رتبه الکسا خواهیم پرداخت .

رتبه الکسا چیست ؟

الکسا یک سیستم رتبه بندی جهانی است که با استفاده از اطلاعات ترافیکی سایت ها ، محبوبیت سایت ها را میسنجد و لیست می کند .

الکسا میلیون ها سایت را بر اساس محبوبیت رتبه بندی میکند . در واقع هر چه رتبه ی الکسای شما پایین تر بیاید ، محبوبیت سایت شما بیشتر است ( حداقل از نظر الکسا اینطور است ) . همچنین به بررسی عملکرد یک وب سایت نسبت به وب سایت های دیگر نیز می پردازد و آن را میتوان یکی از معیار های مفید در عرصه ی رقابت بین سایت های مختلف دانست .

حال اگر بخواهیم بدانیم داشتن رتبه ی الکسای خوب برای یک وب سایت به چه معناست .میتوان به زبان ساده گفت ، هر چه رتبه الکسا پایین تر باشد ، میزان بازدید ( محاسبه شده ) بهتر است .

الکسا چگونه کار میکند ؟

رتبه ی الکسا بر اساس ترکیبی از میزان بازدید سایت و تعامل بازدید کنندگان در سه ماه گذشته محاسبه میگردد. میزان ترافیک و تعامل با استفاده از داده هایی که تولبار الکسا ارائه می دهد ارزیابی می شود . این تولبار رفتار هر کاربر را به عنوان نمونه ای از همه کاربران اینترنت کنترل و بررسی می کند .

شما نیز  به راحتی میتوانید این تولبار را دانلود و نصب کنید .

رتبه الکسا

این تولبار رتبه ی سایتی که در حال بازدید از آن هستید را نمایش می دهد . همچنین داده های ترافیکی را به یک سرور مرکزی ارسال می کند که این شامل آی پی شما و آدرس (URL) صفحه ای که در حال بازدید از آن هستید ، می شود .

رتبه الکسا چگونه محاسبه می شود ؟

ما در قسمت قبل به طور خلاصه در این باره توضیحاتی دادیم ولی حال میخواهیم نحوه ی محاسبه رتبه الکسا را بیشتر و جزئی تر بررسی کنیم .

به گفته وب سایت رسمی الکسا ، این رتبه با استفاده از ترکیبی از میانگین بازدیدکنندگان منحصر به فرد سایت و تعداد تخمینی بازدید های انجام شده از صفحه سایت طی 3 ماه گذشته محاسبه می شود .

این دیتا که برای سیستم رتبه بندی آن ها استفاده می شود بر اساس ترافیکی ست که پنل ترافیک جهانی آن ها ارائه می دهد . که همه ی این اطلاعات از کاربران اینترنتی که یکی از افزونه های الکسا را در مرورگر های خود مثل فایرفاکس ، کروم ، اینترنت اکسپلورر و … استفاده کنند ، جمع آوری می شود .

الگوریتم رتبه بندی الکسا سایت را بررسی میکند و دفعات بازدید را محاسبه می کند . اگر یک کاربر بیش از یک بار در روز از یک وب سایت بازدید کند ، همه ی آن ها تنها یک بازدید واحد محسوب میگردد .

پارامتر های مورد استفاده برای رتبه بندی سایت ها شامل دو مورد هستند :

بازدیدکنندگان منحصر به فرد روزانه : میزان ترافیک یا تعداد بازدیدکنندگانی که در یک روز از سایت بازدید می کنند .

میانگین بازدید از صفحه : تعداد دفعاتی که کاربران الکسا از یک صفحه یا آدرس خاص بازدید میکنند .

بر همین اساس سایتی با بالاترین درصد بازدیدکنندگان و بازدید های منحصر به فرد صفحات ، در رتبه ی 1 قرار دارد .

و احتمالا نیازی به ذکر نیست که گوگل موفق به کسب این رتبه شده است .

این الگوریتم همچنین برای جبران بازدید کنندگانی که تولبار الکسا را ندارند و الکسا قادر به بررسی رفتار های آن ها نیست ، احتمالاتی را بررسی می کند و رتبه بندی خود را اصلاح می کند .

همچنین گفته می شود که الکسا داده های شخص ثالث را برای ارائه یک بررسی همه جانبه از کاربران اینترنت تهیه می کند .

آیا رتبه بندی الکسا دقیق است ؟

اگر چه رتبه الکسا می تواند یک روش خوب برای مقایسه ی عملکرد یک وب سایت  در برابر وب سایتی دیگر باشد اما الزاما نمیتواند دقیق ترین آمار باشد .

در واقع ، برخی الکسا و گوگل آنالیز را مقایسه کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که الکسا آن قدر ها هم دقیق نیست . مثلا در برخی بررسی ها سایت هایی که بازدید صفحه ی کمتری نسبت به موارد دیگر با توجه به آنالیز گوگل داشته اند ، رتبه ی بهتری را کسب کرده اند . همانطور که گفتیم هر چه رتبه ی الکسا کمتر باشد بهتر است .

این اختلاف احتمالا به این دلیل است که پوشش گوگل بسیار گسترده تر از الکساست چراکه مطمئنا همه افراد تولبار الکسا را نصب نکرده اند و داده های آن ها توسط الکسا ارزیابی نمیگردد .

به همین دلیل ، بهتر است از الکسا صرفا به عنوان یک ابزار کلی برای مقایسه وب سایت خود استفاده کنید و آن را یک نمای کاملا دقیق از عملکرد وب سایت تان در نظر نگیرید .

از الکسا به عنوان یک راهنما استفاده کنید و آن را معیار مطلق برای خود در نظر نگیرید . دانستن رتبه ی الکسای یک وبسایت یک درک کلی از نحوه ی عملکرد و پیشرفت رقبا را برای ما فراهم کند . اما برخی از افراد اشتباها آن را برای خود معیار مطلق قرار میدهند که این کاری اشتباه است .

آیا میتوان رتبه الکسا را دستکاری کرد ؟

طبق گفته Search Engine Journal ، میتوانید اینکار را انجام دهید . با ایجاد یک تابع جاوا اسکریپت برای باز کردن آرایه ای از آدرس صفحات وب سایت خود ، میتوانید به صورت مصنوعی رتبه ی الکسای خود را بهبود بخشید .  هدف از این کار این است که هر آدرس در یک پنجره ی جداگانه باز شود ، بنابراین بازدید از صفحه افزایش می یابد .

اما این کار توصیه نمی شود چراکه موجب ایجاد یک تجربه کاربری وحشتناک است . تا به حال چندبار توسط وب سایت هایی که شما را مجبور به چندین کلیک می کنند تا فقط بتوانید یک مقاله را بخوانید ، اذیت شده اید ؟ اینکار برای بازدیدکنندگان واقعا آزار دهنده است اگر میخواهید بازدیدکنندگان تان باز هم به وب سایت شما برگردند این کار را نکنید .

با این حال یک روش بهتر که برای بهبود رتبه توصیه می شود ، تولید محتوای خوب و منظم در راستای دریافت ترافیک ارگانیک برای سایت تان است .

کاهش مصنوعی رتبه ی الکسا تنها یک ترفند کوتاه مدت است . و مانند بسیاری از روش های سریع دیگر ، مدت طولانی دوام نخواهد آورد .

چگونه رتبه ی الکسای سایت خود را مشاهده کنم ؟

مشاهده رتبه الکسا بسیار آسان است . کافیست سری به سایت الکسا بزنید و URL سایتی را که میخواهید رتبه الکسای آن را مشاهده کنید در قسمت جستجوی آن وارد کنید و جستجو کنید .

الکسا

اگر میخواهید رتبه ی چندین سایت را (حداکثر 5 url )بررسی کنید میتوانید از این سایت استفاده کنید . کافیست آدرس های مورد نظر خود را مانند تصویر زیر وارد کنید و گزینه check Alexa Rank را بزنید .

نکات مثبت و منفی الکسا چیست ؟

تا به اینجای مقاله ما ماهیت الکسا ، اینکه چگونه کار میکند و دقت آن را بررسی کردیم . حال میخواهیم جوانب مثبت و منفی آن را بررسی کنیم.

مواردی که در آن ها رتبه الکسا می تواند مفید باشد :

  • اگر شما سایتی دارید و از طریق تبلیغات با آن کسب درآمد می کنید ، یک رتبه ی الکسای خوب می تواند به شما اجازه دهد هزینه ی بیشتری را برای تبلیغات دریافت کنید .

 

  • می توانید به سرعت وضعیت ترافیک و بازدید های وبسایت رقبای خود را به دست آورید و سپس با سایت خود مقایسه کنید .

 

  • توانایی جذب نویسندگان مهمانی که می خواهند مقاله های با کیفیت خود را در سایت های با رتبه الکسای خوب ارائه دهند .

 

  • داشتن یک درک کلی از عملکرد وب سایت ها که می تواند به سئو و بازاریابی کمک کند .

 

اگر با مبحث سئو آشنایی ندارید ، این مقاله رو مطالعه کنید : سئو سایت چیست ؟

در ادامه به جوانب منفی رتبه الکسا می پردازیم :

  • از آنجایی که داده ها فقط به کاربرانی که تولبار الکسا را نصب کرده اند محدود می شود ، بنابراین سایت های زیادی وجود خواهند داشت که علیرغم بازدید بالا ، رتبه های پایینی را کسب می کنند .

 

  • میتوان آن را به راحتی دستکاری کرد ( همانطور که پیش از این اشاره کردیم ) و باعث می شود رتبه بندی غیر قابل اعتماد باشد .

 

  • زیر دامنه ها و زیر صفحه ها رتبه بندی نمی شوند و تنها دامنه ی اصلی در سیستم رتبه بندی قرار میگیرد. به همین علت ممکن است بی دقتی هایی وجود داشته باشد .

 

به طور کلی ، سیستم رتبه بندی الکسا جوانب مثبت و منفی خود را دارد اما کماکان انگیزه کافی برای پیگیری و بهبود آن وجود دارد .

چگونه می توان رتبه الکسا را بهبود بخشید ؟

همانطور که در قبل هم ذکر کردیم بهبود رتبه الکسا چندین روش دارد اما سریع ترین راه کدام است ؟

در ادامه چند نکته مفید را بیان می کنیم :

1 – متادیتا های خود را بهینه کنید .

دقیقا مانند بهترین روش های سئو ، شما باید metadata های خود (عناوین صفحات + توضیحات متا ) را به سایت خود اضافه کنید تا الکسا و گوگل بدانند سایت شما در چه زمینه ای ست .

2 – مطلبی را بنویسید که کاربران می خواهند بخوانند !

جذب افراد به وب سایت خود با تولید محتوای جذاب به چندین دلیل بسیار خوب است : اول اینکه سئو را بهبود می بخشد ، دلیل دیگر این است که افراد را به سمت سایت شما سوق می دهد . تولید محتوای با کیفیت به شما این امکان را می دهد که در کلمات کلیدی درآمد زا رتبه ی خوبی را کسب کنید . همچنین شانس بازدید افراد دارای نوار ابزار الکسا را نیز افزایش می دهد و در نتیجه موجب بهبود رتبه شما می گردد .

حدود 70 درصد از کاربران اینترنت می خواهند از طریق محتوا ( در مقابل تبلیغات سنتی ) در مورد محصولات اطلاعات کسب کنند .

3 – سایت خود را به طور مرتب به روز کنید .

سایت خود را با محتوای تازه ( که افراد میخواهند آن را بخوانند ) به روز کنید . چه یک وبلاگ نویس باشید چه توسعه دهنده یا صاحب مشاغل کوچک باشید ، مهم این است که با تولید منظم محتوای مفید ، تعامل سایت خود را بهبود ببخشید .

4 – محتوای خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید .

تولید محتوای منظم در سایت تان بسیار عالی ست اما شما باید آن را در کانال های مرتبط شبکه های اجتماعی نیز به اشتراک بگذارید . با وجود روزانه 3.2 میلیارد کاربر در شبکه های اجتماعی سعی کنید آن ها را از دست ندهید .

5 – ترافیک وبسایت را افزایش دهید .

این سخت ترین راهکار است . افزایش ترافیک برای سایت شما یک شبه اتفاق نمی افتد . تلاش مداوم در راستای تولید محتوای منظم ، نگهداری از وبسایت و ایجاد بک لینک های قوی و با کیفیت برای وب سایت تان ، امری ضروری ست .

البته قبل از آن اطمینان حاصل کنید که هاستینگ شما از پس افزایش ترافیک و بازدید ها بر بیاید .

10 وبسایت محبوب کدام اند ؟

شما میتوانید فهرستی از محبوب ترین وب سایت های الکسا در دنیای وب را که بر اساس داده هایی مانند میانگین زمان حضور روزانه در سایت ، متوسط بازدید روزانه از صفحه به ازای هر بازدید کننده ، متوسط بازدید از سایت از طرف موتور های جستجو و میانگین سایت هایی که به سایت مورد نظر لینک شده است بررسی میشود ، در اینجا مشاهده کنید .

10 سایت برتر الکسا را در ادامه میتوانید مشاهده کنید :

1 – Google.com

2 – Youtube.com

3 – Facebook.com

4 – Baidu.com

5 – Wikipedia.org

6 – Qq.com

7 – Taobao.com

8 – Tmall.com

9 – Yahoo.com

10 – Amazon.com

نتیجه گیری

این کاملا منصفانه و منطقی ست که بگوییم رتبه بندی الکسا می تواند معیار مفیدی برای مقایسه وب سایت ها باشد . فقط برای امور بازاریابی خود زیاد آن را معیار قرار ندهید چرا که در همچون مواردی مانند Google Analytics دقیق نیست .

آن را به عنوان ابزاری مکمل در راستای بهبود استراتژی SEO خود در نظر بگیرید . فقط به یاد داشته باشید که هر چه رتبه الکسا کمتر باشد ، میزان بازدید (تخمین زده شده ) بهتر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید