info@mihanplangroup.com
021-44660422

پشتیبانی و نگهداری سایت

پشتیبانی و نگهداری سایت

پشتیبانی و نگهداری سایت

در عصر دیجیتال امروز  طراحی ، پشتیبانی و نگهداری سایت به معنای فقط راه اندازی و رها کردن آن سایت نیست. وب‌سایت‌ها برای اطمینان از عملکرد، امنیت و تجربه کاربری بهینه  ، نیاز به پشتیبانی و توجه مداوم دارند. تفاوتی ندارد که از چه نوع سیستم مدیریت محتوایی برای راه اندازی سایت خود استفاده کرده اید ، پشتیبانی و نگهداری موثر وب سایت برای موفقیت بسیار مهم است.

چه بسیار سایتهایی بوده اند که از طراحی بسیار خوبی برخوردار بوده ولی بدلیل عدم پشتیبانی و نگهداری صحیح بعد از یک سال از صفحه دنیای مجازی حذف شده و فقط هزینه ای را بر صاحبان آن تحمیل نموده اند.  و وقتی که از صاحبان اینگونه سایتها میپرسیم از عدم کارآیی سایت به ما میگویند . ایشان انتظار دارند با یکبار طراحی سایت و از روز بعد از آن مشتریان بسیار زیاد در سایت مشغول خرید محصولات و یا خدماتشان باشند .

در صورتیکه ما میدانیم که اینگونه نیست و طراحی سایت تازه ابتدای راه است و تا سایت مان به سایتی مانند دیجی کالا و یا سایتهایی با رده بندی پایین تر برسد راه بسیار زیادی داریم . اما اگر برسد ، چه شود !!؟!. در این راهنمای جامع، ما  علت و اهمیت پشتیبانی و نگهداری سایت را بررسی می‌کنیم و به کارهای ضروری که باید به طور منظم انجام شوند تا وب‌سایت شما به خوبی کار کند، می‌پردازیم.

چرا به پشتیبانی و نگهداری سایت نیاز داریم و آیا این امر ضروری است؟

پشتیبانی و نگهداری سایت به چند دلیل حیاتی و کاملا ضروری است. در اینجا به مهمترین دلایل این موضوع می پردازیم:

امنیت:

پشتیبانی و نگهداری سایت بصورت منظم به شناسایی و اصلاح آسیب‌پذیری‌های امنیتی کمک می‌کند و از وب‌سایت شما در برابر تلاش‌های هک، بدافزارها و سایر تهدیدات سایبری محافظت می‌کند.

عملکرد:

کارهای تعمیر و نگهداری مانند بهینه سازی کد، فشرده سازی تصاویر و پاکسازی پایگاه داده می تواند سرعت و عملکرد سایت را بهبود بخشد و تجربه کاربری خوب و پسندیده را افزایش دهد.

سئو:

موتورهای جستجو به وب سایت هایی علاقه دارند که به طور منظم به روز می شوند و به خوبی نگهداری می شوند. با تازه نگه داشتن سایت خود و بدون خطا، می توانید رتبه و دیده شدن سایت خود را در موتورهای جستجو بهبود بخشید. این نیز مورد یک از مهمترین کارهای مرتبط با پشتیبانی و نگهداری سایت میباشد که بایست توسط مدیر وب سایت همیشه مد نظر قرار گیرد .

تجربه کاربری:

لینک های شکسته، محتوای قدیمی و زمان بارگذاری کند می توانند بازدیدکنندگان را ناامید کرده و آنها را از سایت شما دور کنند. تعمیر و نگهداری منظم تجربه کاربری روان و بدون دغدغه را برای کاربران تضمین می کند.

ارتفاء برند:

وب سایتی که به خوبی نگهداری می شود، تأثیر مثبتی بر برند شما دارد و حرفه ای بودن، قابلیت اطمینان و اعتماد را به بازدیدکنندگان منتقل می کند.

کارهایی که باید روزانه، هفتگی یا ماهانه جهت پشتیبانی و نگهداری سایت انجام شود:

اصلاح لینک های شکسته:

یکی از موارد مهم در بحث پشتیبانی و نگهداری سایت بررسی وجود لینک های شکسته در سایت است . وجود لینک های شکسته می توانند به سئو سایت و تجربه کاربری سایت شما آسیب بزنند. از ابزارهایی مانند کنسول جستجوی گوگل یا جستجوگرهای لینک شکسته برای شناسایی و رفع  لینک های شکسته به طور منظم استفاده کنید.

تولید محتوای جدید:

یکی دیگر از موارد مهم در معقوله پشتیبانی و نگهداری سایت تولید محتوای جدید و مرتبط  و البته کپی نشده میباشد که نه تنها بازدیدکنندگان را  جذب می کند، بلکه رتبه سایت شما را در موتورهای جستجو بهبود می بخشد. برنامه ریزی و انتشار محتوای جدید به طور منظم، مثل پست های وبلاگ، مقالات یا به روز رسانی محصولات در فروشگاه های اینترنتی میتواند یکی از مهمترین کارهای مرتبط با پشتیبانی و نگهداری سایت باشدکه نقش بسار مهمی را در محبوبیت و جذب کاربران به سمت سایت شما ایفا میکند.

مدیریت کاربران:

برای اطمینان از امنیت و جلوگیری از دسترسی های غیرمجاز، حساب های کاربری، مجوزها و سطوح دسترسی را به طور مرتب بررسی کنید. در صورت نیاز حساب های غیرفعال یا قدیمی را حذف نمایید.

به روز رسانی محتوا:

در بحث پشتیبانی و نگهداری سایت حتما محتواهای موجود را بررسی و آپدیت کنید تا دقیق، مرتبط و به روز باشد. اطلاعات قدیمی را به‌روزرسانی کنید، خطاها را تصحیح کنید و محتوا را به‌روزرسانی کنید تا روندها و تحولات فعلی را منعکس کند.

به روز رسانی پلاگین ها:

افزونه ها نقش مهمی در افزودن عملکرد به سایت وردپرس شما دارند. آنها را به روز نگه دارید تا از سازگاری، امنیت و عملکرد اطمینان حاصل کنید. به‌طور مرتب به‌روزرسانی‌های افزونه را بررسی کرده و سریعاً آن‌ها را بروز رسانی کنید.

پشتیبان گیری (بک آپ):

بک آپ گرفتن از سایت

پشتیبان گیری منظم برای محافظت از وب سایت شما در برابر از دست دادن داده ها، خرابی سرور یا نقض امنیت ضروری است. بسته به نیاز سایت خود و همچنین میزان دیتای ورودی در آن ، روزانه، هفتگی یا ماهانه پشتیبان گیری اتوماتیک و یا دستی  را برنامه ریزی کنید.لازم است که بعد از پشتیبانی گیری از وب سایت خود حتما از صحت آن نیز مطمئن شوید .

بررسی‌های امنیتی:

اسکن‌ها و جستجوهای امنیتی منظم را برای شناسایی و رفع آسیب‌پذیری‌های احتمالی در سایت تان  انجام دهید. از افزونه های امنیتی استفاده کنید، رمزهای عبور قوی را پیاده سازی کنید و نرم افزار را به روز نگه دارید تا خطرات امنیتی را کاهش دهید.  خصوصا اگر شما یکی از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مانند جوملا و یا وردپرس را  استفاده می کنید، با توجه به بروزرسانی بسیار عالی شرکت های عرضه کننده افزونه ها ، پلاگین ها و یا ماژول ها ،  لازم است که هر بار که سری به پنل مدیریتی خود میزنید حتما به بخش مرتبط با افزونه ها و ماژول ها  مراجعه و در صورت نیاز آنها را به روز رسانی نمایید.

بهینه سازی عملکرد:

معیارهای عملکرد سایت مانند زمان بارگذاری صفحه، زمان پاسخ سرور و اندازه صفحه را بررسی کنید. تصاویر را بهینه کنید، درخواست های HTTP را به حداقل برسانید و از تکنیک های کش برای بهبود سرعت و عملکرد سایت استفاده کنید.

بررسی تجزیه و تحلیل:

ترافیک وب سایت، رفتار کاربر و معیارهای تبدیل را با استفاده از ابزارهایی مانند Google Analytics تجزیه و تحلیل کنید. بینش مخاطبان خود را به بررسی و شناسایی کنید ، روندها را شناسایی کنید و تصمیمات مبتنی بر داده را برای بهینه سازی عملکرد سایت خود بگیرید.

تمدید بموقع هاست و دامین:

یکی از مواردمهم در پشتیبانی و نگهداری سایت  که اغلب اوقات منجر به از دسترس خارج شدن سایتها میگردد، عدم توجه به تمدید بموقع هاست و دامین سایت میباشد . بنظر میرسد اینمورد حتما باید در لیست مواردی قرار گیرد ، که فراموش نشود .

بهینه سازی سئو:

عناصر سئو داخلی و خارجی سایت خود را بهینه کنید تا دیده شدن و رتبه بندی در نتایج موتورهای جستجو بهبود یابد. روی تحقیق کلمات کلیدی، متا تگ ها، بهینه سازی تصویر و استراتژی های لینک سازی تمرکز کنید. شما باید بخوبی بدانید که وب سایت شما با کلمات کلیدی مختلف چه رتبه ایی در موتورهای جستجوگر خصوصا گوگل بدست می آورد، آن زمان است که سریتر میتوانید روی نقاط ضعف و قدرت سایت خود در این معقوله کار کنید.

نیاز به سئو داخلی و خارجی:

سئوی داخلی و خارجی هر دو جزء حیاتی پشتیبانی و نگهداری سایت جهت بهینه سازی آن هستند:

سئو سایت

سئوی داخلی:

سئوی داخلی به بهینه سازی عناصر روی صفحه در وب سایت شما، مانند محتوا، متا تگ ها، URL ها و ساختار پیوند داخلی اشاره دارد. با بهینه سازی این عناصر، می توانید دید سایت خود را در نتایج موتورهای جستجو بهبود بخشید و تجربه کاربری را افزایش دهید.

سئوی خارجی:

سئوی خارجی شامل فعالیت هایی خارج از وب سایت شما می شود که بر رتبه بندی موتور جستجوی آن تأثیر می گذارد، مانند لینک سازی، بازاریابی رسانه های اجتماعی و مدیریت شهرت آنلاین. ایجاد بک لینک های با کیفیت بالا از منابع معتبر، تعامل با مخاطبان خود در رسانه های اجتماعی و مدیریت بررسی های آنلاین همگی می توانند به بهبود سئوی خارجی کمک کنند.

این مطلب درست است که اولین قدم برای ایجاد یک وب سایت موفق طراحی سایت با استفاده از قوانین و روشهای استاندارد است ولی به جرات میتوان گفت که پشتیبانی و نگهداری سایت  بصورت موثر برای اطمینان از امنیت، عملکرد و موفقیت وب سایت شما نیز امر بسیار ضروری است. با پشتیبانی و نگهداری سایت به روش اصولی و با اجرای امور تعمیر و نگهداری منظم مانند رفع لینک های شکسته، ایجاد محتوای جدید، به روز رسانی افزونه ها و بهینه سازی و سئو سایت ، می توانید وب سایت خود را به خوبی اجرا کنید و تجربه مثبتی را برای بازدیدکنندگان فراهم کنید.

هماطور که اشاره شد تفاوتی نداردکه دارای یک سایت وردپرس هستید یا از پلتفرم دیگری استفاده می کنید، تعمیر و نگهداری وب سایت را در اولویت قرار دهید تا پتانسیل آن را به حداکثر برسانید و از مزایای زیاد یک سایت سلامت و قوی استفاده نمایید.

دوستان گرامی در صورتیکه به هر دلیلی امکان پشتیبانی و نگهداری سایت خود را ندارید ، این وظیفه را به کارشناسان ما بسپارید و با خیالی آسوده به سایر امور بپردازید. لطفا برای شروع تماس گرفته و از مشاوره رایگان کارشناسان میهن پلن استفاده نمایید و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه نگهداری سایت مراجعه نمایید  .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید